Wat bleek?
Tot onze grote verbazing troffen we buiten opnieuw een gepelde mandarijn aan die we apart gelegd hadden op een stenen muurtje in de tuin. De vorige was helemaal netjes 'afgepeld', beter dan wie het van ons ook zou kunnen doen.
Wie had die geschild?
Geen kind uit de buurt, leek het. Geen vogel, want de vrucht was nog heel. Geen schilletjes rondom, hoe kon dit?
Tot vanavond de 'boosdoener' op heterdaad betrapt werd: een Naaktslak.
Niks geen Ecomodernisme, gewoon een Biomandarijnenschiller. Hoe gaaf is dat?
Wat je hier trouwens ook mooi mee ziet is wat de natuur doet met biomassa. Niks omslachtig gedoe met transporten naar energiecentrales, milieubelastende verbranding en dat soort onzinnige processen.
Direct onder je keukenraam worden de schillen op een natuurlijke manier verwerkt.
En de slak? Die is vaak weer voedsel voor vogels en zo krijg je de kringloop in de natuur rond.
En zo heb je geen afvalverwerking nodig, geen gif in je tuin en je hoeft zelf niets te doen.
Dat is in onze maatschappij alleen het punt. In het neoliberale denken, in het kapitalisme, is 'de natuur haar gang laten gaan' taboe. Het levert economisch niks op en dat is niet de bedoeling.
Zie daarvoor ook: 'Natuurlijk!'
Naaktslakken
Naaktslakken zijn net als de huisjesslakken weekdieren uit de klasse buikpotigen (Gastropoda) (van Oudgrieks γαστήρ, gastēr, "buik", en πούς, pous, "poot").
De slakken worden buikpotigen genoemd omdat de spieren aan de onderzijde, de 'buik', voor de voortbeweging zorgen. Naaktslakken hebben geen slakkenhuis en zijn hierdoor zeer gevoelig voor uitdroging omdat ze zich niet kunnen terugtrekken in een afsluitbaar huisje, ze houden het alleen uit in een vochtige omgeving.
Naaktslakken komen pas tevoorschijn bij vochtig weer, zoals na een regenbui, en zijn overwegend ‘s nachts actief om warmte en zonlicht te vermijden. De meeste naaktslakken kunnen in de ogen van mensen veel schade aan gewassen veroorzaken omdat ze zeer grote hoeveelheden blad in een vrij korte tijd kunnen verorberen. Daarnaast eten ze ook veel dood plantaardig materiaal. Sommige ondergronds levende soorten knagen aan de wortels, enkele soorten als de grote aardslak jagen zelfs op andere naaktslakken.
De verschillende groepen naaktslakken zijn ontstaan uit huisjesdragende groepen. Sommige naaktslakken hebben dan ook nog een overblijfsel van het huisje in de vorm van een kalkhoudende bobbel op de rug of een kleine schelp.
Bron: Wikipedia